KOKULARIN DUYGULAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

0

Bazen yolda ilerlerken burnunuza takılan eski sevgilinize ait bir parfüm kokusu, zihninizde onunla yaşadığınız bir anıyı tüm ayrıntıları ile canlandırıverir. Bu durum çok güçlü duygular yaratarak sizi o duygu dünyasının içine çeker.
Ya da bir fırına girdiğinizde üstünde dumanı tüten ekmeklerin kokusu sizi bir anda çocukluğunuzun o sıcak pazar kahvaltılarına taşır.

Peki kokular duygularımız üzerinde neden bu kadar etkilidir?

Beynimizde duyguların düzenlenmesinden sorumlu olan ve çeşitli yapılardan oluşan limbik sistem adında bir bölüm vardır. Limbik sistemin bir parçası olan talamus, duyusal aktarma istasyonu olarak görev yapar. Duyu organlarımız aracılığıyla elde edilen dış dünyaya ait veriler sinir hücrelerimizden geçerek bu bölüme ulaşır. Burada bir değerlendirmeden geçen veriler, beynin diğer alanlarına iletilerek çeşitli çıktıların oluşmasını sağlar ki duygular da bu çıktılardan biridir. Ancak işitme, görme, dokunma ve tat alma sinyallerinin aksine koku sinyalleri bu aktarma istasyonuna uğramaz. Koku alma duyusunun kendi aktarma istasyonu vardır ve talamusa uğramadan geçen tek duyudur. Kokular; beyindeki ‘koku alma soğanı’ denilen özel bir bölgeye ulaştırılır ve burada işleme tabi tutulur. Koku alma soğanı; duygulardan sorumlu limbik sistemin bir diğer parçası olan hipokampus’un hemen yanında yer alır. Hipokampus; bize geçmiş olayları hatırlatan ve hafızada çok önemli yere sahip beynin bir bölümüdür. Nitekim hipokampus bölgesi bir nedenle hasara uğramış kişiler, anısal hafızalarıyla ilgili ciddi problemler yaşarlar.İşte hiçbir aktarma istasyonuna uğramadan koku alma soğanına ulaşan kokular,anısal bellekte kayıtlı olan bir koku ile eşleştiğinde kokuya ait tüm anısal bellek aktive olur. Bu doğrudan etkileşim ile anılar, ilk günkü tazeliğinde yeniden canlanır.

Bu nedenledir ki bir koku, tıpkı bir zaman makinesine binmişçesine bizi geçmişin tozlu hatıralarına doğru bir yolculuğa çıkarır. Böylece bir anda kokunun çağrıştırdığı geçmiş anıyla birlikte tüm duygu dünyamız değişiverir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.