Aile içi şiddet

0

Aile içi şiddet; bir aile üyesinin bir başka aile üyesine karşı fiziksel ya da psikolojik yönden hükmetme ya da zarar vermesidir. Aile içi fiziksel şiddet; tüm ataerkil toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuzda da evin reisi konumunda olan erkeğin eşine ve çocuklarına karşı uyguladığı şiddet olarak karşımıza çıkmakta. Aile içi şiddet dendiğinde çoğu zaman fiziksel şiddet algılanmakta ancak psikolojik şiddet de sık karşılaşılan bir durumdur. Psikolojik şiddet, tacizci bir davranış biçimi olup özellikle alışılmış ve güç dengesi olmadığında başkalarını etkilemek için onları zorlama ya da onlar üstünde baskı kurmaktır. Bu yönden bakıldığında psikolojik şiddet toplumda genelde bayanlar tarafından eşlerine karşı ve farkında olmadıkları bir şekilde çocuklarına karşı uygulanmakta.

Aile içi şiddet her ne şekilde olursa olsun aile üyelerinin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyerek kişinin bireysel ve sosyal uyumunu bozmaktadır. Fiziksel şiddet uygulayan aile bireyleri çoğu zaman öfkelerini kontrol etmekte zorlanan ve dürtüsel hareket eden kişiler olduğundan bireysel psikoterapi ve aile terapisi ile sorun ortadan kaldırılır.
Psikolojik şiddette ise genellikle kişi bunun farkında değildir. Bu durumda da bireysel ve aile terapisi süreci ile kişide farkındalık yaratılarak sorunun çözümü sağlanır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.