Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları

0

Aslında kaygı; her koşulda kötü bir şey değildir. Stres altında dikkatinizi odaklamanıza ve motive olmanıza yardımcı olur. Ne zaman ki telaş ve korku yaşamınıza engel olmaya başlarsa, işte o zaman probleminiz var demektir. İyi haber ise aslında çözümün düşündüğünüz kadar çok uzakta olmamasıdır. Kaygınızı kontrol altında tutabilmek ve hayatınızın kontrolünü yeniden elinize alabilmek için yapabileceğiniz bir çok şey var.

Baskı altında ya da stresli bir durumla karşılaşıldığında endişelenmek, gergin hissetmek ve korkmak normaldir. Bu kaygı durumu  vücudumuzun tehlike anında kendini korumak amacıyla verdiği doğal bir yanıttır.  Fakat kaygı yaşamınızı ve ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilemeye başladıysa bu sizin normal kaygı çizgisini aştığınızı ve kaygı bozukluğunun sınırlarına girdiğinizi gösterir ki bu durumda tedavi görmeniz gerekir. Eğer aşağıdaki belirtilerden bir kaçını yaşıyorsanız ve bunlar kolay kolay geçmeyecek gibi görünüyorsa anksiyete bozukluğunuz olabilir.

Anksiyete Bozukluğunun Duygusal Belirtileri
-Sürekli gergin ya da kaygılı mısınız?
-Kaygınız işinizi, okulunuzu ve aile sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engelliyor mu?
-Sizi sinirlendiren korkularınız var ve bunlardan kurtulamıyor musunuz?
-Bazı şeyleri belirli şekilde yapmadığınızda başınıza kötü birşey geleceğini düşünüyor musunuz?
-Sizi kaygılandırdıkları için günlük aktivitelerden uzak duruyor musunuz?
-Ani ve beklenmeyen kalbinizin hızlı çarptığı panik atakları yaşıyor musunuz?
-Her yerde bir tehlike ve felaket olduğu düşünceniz var mı?

Anksiyete Bozukluğunun Duygusal Belirtileri
-Tedirginlik ve endişe duyguları
-Felakete odaklanma
-Gergin ve her an tetikte hissetme
-En kötü olasılığı düşünme
-Asabiyet (Sinirlilik)
-Huzursuzluk

İlaç Tedavisi
Tedavide genellikle kullanılan ilaçlar antidepresan ilaçlar olup yanında hastayı sakinleştirici ve beden belirtilerini ortadan kaldıran ilaçlar verilmektedir. Antidepresan olarak kullanılan ilaçlar; yaygın yanlış inanışa karşın bağımlılık yapmaz. Hatta azalan beyin faaliyetlerini güçlendirerek nöronların gelişimini ve olgunlaşmasını sağlar.

Psikoterapi
Psikoterapi’de kişiye; bilişsel terapi, davranışçı terapi, dinamik psikoterapi, grup terapileri gibi farklı terapi teknikleri ile müdahale edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.