Travma Sonrası Stres Bozuklukları

0

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), travmatik bir stres kaynağıyla karşılaşma sonucu ortaya çıkabilecek belirtiler grubudur. Aşırı strese yol açan bir olayın ardından görülen yoğun, uzamış ve bazen gecikmiş bir tepki olan bu bozukluk, başlama nedeninin açıkça belirlenebildiği tek kaygı bozukluğudur .

Travmatik Yaşantı
“Normal” yaşantının doğal akışında aksamaya neden olan, alışılmışın dışında, yoğun strese yol açan, sarsıcı bir olay, yoğun bir “kayıp” duygusunun olduğu yaşantılardır. Bu kayıp, güvenlik duygusunun, kimliğin ve geleceğin, geçmişe bakıp geleceği tahmin etme yetisinin, yaşam üzerindeki kontrolün, yakınların, diğerlerine güvenin, umutların, kişisel gücün, arkadaşların, evinin ya da eşyalarının kaybıdır. Bu olay sonucu, yaşamın sürekliliği sekteye uğrar. Travma yaşantısı, dünyaya, kendimize ve diğerlerine ilişkin temel inançlarımızı (şemaları) sarsar! Kişi güvende olmadığını ve bir daha güvende olmayacağını, dünyanın acımasız olduğunu, yalnız olduğunu, tehlikelerden korunmanın mümkün olmadığını, iyi bir insan olmadığı için kendini böyle hissetmeyi hakettiğini, başına gelen olayın sorumlusunun kendi olduğunu düşünebilir.

Travma Sonrası Stres BozukluğuBelirtileri:
Yeniden yaşama (hatırlama): Travma yaşamış olan kişide yaşadığı travmatik olayla ilintili anıların zihnine gelmesi sık görülür. Kişi sürekli olarak hatırlamak istemediği halde olayla ilgili görüntüleri (kaza ânı) hatırlayıp, olay ânına ilişkin sesler (yardım isteyenlerin haykırışları) duyabilir. Bu durum kişide çok yoğun bir iç sıkıntısı, çarpıntı ve terleme gibi tepkiler ortaya çıkarır. Bazen kişiler hallüsünasyonlar bile görebilir. Kişi bu durumu öylesine gerçekçi yaşar ki, ona uygun davranabilir.(gördüğü hayallerle konuşabilir, bir tehlike olmadığı halde kaçmaya çalışabilir)
Kaçınma: Kişi olayı hatırlatan yer, durum, konuşma, hatta duygu ve düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışır. sürekli oalrak tüm bunlardan bir kaçınma hali söz konusudur. Olayı hatırlamak kişide çok yoğun bir anksiyeteye sebep olur.  Bu durum kişide acı ve korku hissine yol açtığı için kişi olayı hatırlatan yerlere gitmez, bu konulardan bahsetmez veya konuşulan yerlerden uzak durur. Örneğin; enkaz altında kalmış bazı kişiler evin enkazının bulunduğu yeri, hatta o şehri ziyaret edemeyebilir, olaydan bahsetmeyebilir.
Aşırı uyarılma: Travmatik yaşantıları olan kişiler sürekli olarak kendilerini diken üstünde hissederler. Her an o olay ya da benzer bir tekrar olacakmış gibi gelebilir. Davranışlarını bu ihtimali düşünerek şekillendirirler, bu konuda aşırı tedbirli davranırlar.

Bu gibi durumlarda kişi bir uzman yardımına ihtiyaç duymaktadır. Özellikle Travma sonrası stres bozukluklarında etkili bir tedavi tekniği olarak kullanılan EMDR ile kısa sürede olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.