Cinsel İsteksizlik

0

Sürekli olarak veya tekrarlayan bir biçimde, cinsel eylem için cinsel fantezi ve arzunun olmaması ile tanımlanır. Kişi, herhangi bir cinsel etkinliği başlatmak ya da eşinin başlattığı cinsel etkinliğe katılım konusunda isteksiz ya da az isteklidir. Tanı konulmasında, kişinin yaşı, yaşam koşulları gibi cinsel işlevlerini etkileyen etkenler göz önünde bulundurulur.
Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu durumunda; sevişme ya da mastürbasyon sırasında, ıslanma, göğüslerin dikleşmesi gibi cinsel uyarılma belirtileri ya zayıftır ya da hiç gerçekleşmez. Ayrıca, cinsel haz da yaşanmaz veya çok zayıftır. Cinsel istek bozukluğu, uyarılma bozukluğu ile birlikte, kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarındandır.
Erkeklerde Cinsel İstek Bozukluğu durumunda;, cinsel isteğin azalmış olması, uyarılma ve boşalma sorunlarına neden olabilir. Cinsel istek azalmış olduğundan, sevişme sırasında konsantrayon kaybı nedeniyle sertleşme bozulabilir veya boşalmaya ulaşmadan cinsel ilişki bitirilebilir. Cinsel istek azlığı, erkeklerde sıklıkla erektil işlev bozukluğu ile birlikte görülür.

Günümüzde cinsel işlev bozukluğu yaşayan birçok kişi, gerçekliği olmayan ve bilimsel bir nitelik taşımayan farklı tedavi yöntemleri ile çözüm aramaktadır. Bu durum ise sorunlarını gidermekten çok bu sorunların daha kalıcı hale gelmesine ve tedavi noktasında inançlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Tüm bu cinsel işlev bozuklulukları; eğer altında fizyolojik bir nedensellik olmadan ortaya çıkmışsa kararlı ve inançlı bir psikoterapi süreciyle tamamen kaldırılabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.