Orgazm Sorunu

0

Kadında Orgazm Bozukluğu
Cinsel birleşmede orgazm yaşanmaması veya bunun çok nadir olmasıdır. Mastürbasyonla orgazm olabilen kadınların tedavisi daha kolayken, mastürbasyon yaptığı halde orgazm olamayan kadınların tedavisi daha uzun sürebilir. Cinsel birleşme ile orgazm olmama, kadınlar arasında genel olarak %5-20 arasında görülmektedir.

Erkekte Orgazm Bozukluğu
Cinsel etkinlikte yeterli süre ve şiddette uyarılma olmasına karşın, orgazm gecikir veya gerçekleşmez. Erkekte orgazm bozuklukları üç farklı biçimde kendini gösterir: Geç boşalma, zevk almaksızın boşalma, doyumsuzluk. Geç boşalma en az görülen cinsel işlev bozukluğudur. Genel toplumda görülme sıklığı %5 ve altındadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları
Cinsel İşlev Bozukluklarının kökeninde çeşitli bedensel rahatsızlıklar olabildiği gibi, hiçbir fizyolojik rahatsızlığın olmadığı durumlarda psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda stres kaynaklarının oldukça fazla olması kişilerde bu stres durumlarına bağlı olarak cinsel problemlere yol açmaktadır. Bunun yanında kişinin çocukluk döneminde (3-6 yaş) bakım verenlerle (anne-baba) kurmuş olduğu ilişkinin özelliğine bağlı olarak cinsel problemler yaşanması sık karşılaştığımız bir durumdur.

Cinsel işlev bozukluklarının oluşumunda rol oynayan psikolojik nedenlerden bazıları şunlardır;

  • Cinsel eğitimsizlik ve bilgisizlik
  • Cinsel deneyim eksikliği
  • Cinsel yaşama dair yanlış inanışlar, tabular, mitler
  • Kadın/erkek rollerine dair yanlış inanışlar, geleneksel kadın/erkek rollerinin dışına çıkamamak
  • Negatif beden imajı ve düşük benlik saygısı
  • Katı dini ve ahlaki inançlar
  • Cinsel taciz ve travmalar
  • Eşler arasındaki sorunlar
  • Edilgenlik, çekingenlik
  • Babayla ve/veya anneyle ilişkide sorunlar. Örneğin, vajinismuslu kadınlar arasında, baskıcı, otoriter bir babaya sahip olmak yaygındır. Erkeklerde ise, erektil işlev bozukluğu genellikle anneye olan bilinçdışı cinsel bağlılığın sürdürülmesi ile ilişkilidir.

Günümüzde cinsel işlev bozukluğu yaşayan birçok kişi, gerçekliği olmayan ve bilimsel bir nitelik taşımayan farklı tedavi yöntemleri ile çözüm aramaktadır. Bu durum ise sorunlarını gidermekten çok bu sorunların daha kalıcı hale gelmesine ve tedavi noktasında inançlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Tüm bu cinsel işlev bozuklulukları; eğer altında fizyolojik bir nedensellik olmadan ortaya çıkmışsa kararlı ve inançlı bir psikoterapi süreciyle tamamen kaldırılabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.