Sertleşme sorunu

0

Başlıca özelliği; yeterli sertleşme sağlayamama veya cinsel ilişki bitene kadar sertleşmeyi sürdürememedir. Sertleşme zorluğu, farklı derecelerde ve biçimlerde olabilir. Eğer kişide sabah sertliği ve önsevişme sırasında sertleşme varsa, özellikle de mastürbasyonla orgazm olana dek sertleşme devam ediyorsa tedavi şansı çok daha yüksektir. Bu kişilerde, sorunun fiziksel bir hastalığa bağlı olma olasılığı çok düşüktür. Yaygın psikolojik nedenlerden biri, cinsel ilişkinin bir “performans” olarak görülmesi ve kişinin buna bağlı olarak yoğun bir biçimde performans kaygısı yaşamasıdır. Ereksiyon sorunu, ilk cinsel etkinlikten beri görülüyorsa, çoğu kez fiziksel bir hastalığa bağlıdır.

Cinsel İşlev Bozuklukları’nın kökeninde çeşitli bedensel rahatsızlıklar olabildiği gibi, hiçbir fizyolojik rahatsızlığın olmadığı durumlarda psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda stres kaynaklarının oldukça fazla olması kişilerde bu stres durumlarına bağlı olarak cinsel problemlere yol açmaktadır. Bunun yanında kişinin çocukluk döneminde (3-6 yaş) bakım verenlerle (anne-baba) kurmuş olduğu ilişkinin özelliğine bağlı olarak cinsel problemler yaşanması sık karşılaştığımız bir durumdur.

Cinsel işlev bozukluklarının oluşumunda rol oynayan psikolojik nedenlerden bazıları şunlardır;

  • Cinsel eğitimsizlik ve bilgisizlik
  • Cinsel deneyim eksikliği
  • Cinsel yaşama dair yanlış inanışlar, tabular, mitler
  • Kadın/erkek rollerine dair yanlış inanışlar, geleneksel kadın/erkek rollerinin dışına çıkamamak
  • Negatif beden imajı ve düşük benlik saygısı
  • Katı dini ve ahlaki inançlar
  • Cinsel taciz ve travmalar
  • Eşler arasındaki sorunlar
  • Edilgenlik, çekingenlik
  • Babayla ve/veya anneyle ilişkide sorunlar. Örneğin, vajinismuslu kadınlar arasında, baskıcı, otoriter bir babaya sahip olmak yaygındır. Erkeklerde ise, erektil işlev bozukluğu genellikle anneye olan bilinçdışı cinsel bağlılığın sürdürülmesi ile ilişkilidir.

Günümüzde cinsel işlev bozukluğu yaşayan birçok kişi, gerçekliği olmayan ve bilimsel bir nitelik taşımayan farklı tedavi yöntemleri ile çözüm aramaktadır. Bu durum ise sorunlarını gidermekten çok bu sorunların daha kalıcı hale gelmesine ve tedavi noktasında inançlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Tüm bu cinsel işlev bozuklulukları; eğer altında fizyolojik bir nedensellik olmadan ortaya çıkmışsa kararlı ve inançlı bir psikoterapi süreciyle tamamen kaldırılabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.