Davranış Bozuklukları

The child in anger.
0

Kimi çocuklar başkalarına rahatsızlık veren; işlevsel olmayan ve toplumsal doğrulara aykırı davranışlar sergilerler. Bu çocuklar; sebepsiz yere sürekli olarak olumsuz davranışlar sergilerler. Duygularını kontrol edemez, isteklerinin yerine getirilmemesi onları fazlasıyla öfkelendirir. Çocuklarda ortaya çıkan yıkıcı davranış bozuklukları; karşıt olma- karşı gelme bozukluğu ve davranım bozukluğu olarak ikiye ayrılır.

Karşıt olma- karşı gelme bozukluğunda çocuklar; kimsenin onların üzerinde otorite kurmasına izin vermezler. Söylenenleri yerine getirmez ve aksi durumlarda yoğun öfke nöbetleri geçirirler.
Davranım bozukluğu yaşayan çocuklar; sosyal ilişkilerinde yetersiz, aşırı saldırgan, toplumsal kurallara uymayan  davranışlar sergilerler. Okuldan kaçarlar, akranları ile kavga eder sürekli huzursuzluk çıkarırlar. aile ortamında ise anne-babaları çaresiz bırakacak durumlar yaşatırlar.

Davranış Bozukluğu Olan çocuklara Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?
1-Karşılıklı saygı: Azarlamak, bağırmak, vurmak, susturmak,tutarsız davranmak çocuğa saygısızlığın göstergesidir. Her ana-baba çocuklarına saygı göstermeyi öğrenmelidir. Her çocuğu ayrı bir birey olarak görüp  fikirlerine değer vermelidir.
2-Çocuğa zaman ayırmak: Çocukla ilgilenmek, zaman ayırmak gerekir. Çocukla ne kadar vakit geçirdiğiniz değil nasıl vakit geçirdiğiniz önemlidir. Birlikte çocuğun hoşlanacağı faaliyetler düzenlenmelidir.
3-Cesaretlendirme: Çocuğun olumsuz yönleri ve başarısızlıklarını ön plana çıkarmak yerine olumlu yönleri ve başarılı olduğu işler övülmeli ve desteklenmelidir. Çocuğun desteklenmesi, yeni başarılar kazanması ve kendine değer vermesi adına önemlidir.
4-Sevgi göstermek: Geleneksel Türk aile yapısında sevgi, özellikle babalar tarafından çok fazla gösterilmez. Ancak çocuğun kendini güvende hissedebilmesi için sevildiğini bilmesi gereklidir. Sevilmek çocuğun en fazla ihtiyacı olan şeydir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.