Ergen Kimlik Bunalımı

0

Kimlik; ergenlik döneminde kazanılan ve hayat boyu gelişimini sürdüren bir yapıdır. Bu dönem, insan hayatının belki de en zor gelişim dönemidir. Ergenlik dönemi‘nde ergenin, özellikle otorite olarak gördüğü kişilere karşı başlatmış olduğu bir güç savaşı söz konusudur ve bu mücadele; desteklenmesi gereken, hayran olunası bir yeniliktir. O güne kadar ailesinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yaşamış olan ergen bir gün gelir ve kendi kimliğinin varlığını ailesi ve çevresindeki her bir kişiye göstermek ister. Ergen; bu özgürlük çabasını yüzlerce farklı şekilde ortaya koymaya çalışır. Kimi ergen ailesinin hiç istemediği bir saç modeli ile akşam eve gelirken bir başka ergen erkek kulağına küpe takmak isteyebilir. Yada bir başka genç kız saçlarını çok farklı bir renge boyatma isteği ile kendini ortaya koyabilir. Toplumsal olaylara karşı duyarlılıkları artar ve siyasi ya da ideolojik bir görüş benimsemeye başlarlar. Çoğu zaman ailelerinin kabul etmeyecekleri bir ideolojiye yakınlaşırlar. Bu; aileden, anneden, babadan, yakınındaki insanlardan tamamen farklı bir birey olduğunu göstermenin bir başka ifade şeklidir.

Ancak bu dönemde ergenler daha fazla özgürlük almaya çalışırken ebeveynler de kendilerini, sınırlarının test edildiği ve bu özgürlüğe ne kadar izin vermeleri gerektiği ile ilgili konularda sorun yaşarken bulurlar. Geleneksel aile yapısının kuvvetli olduğu toplumumuzda aileler çoğu zaman bu dönemin bir geçiş dönemi olduğunu farketmeyip ergenlerin “artık ben de varım ve bireyim” çığlığını göremezler. Bu durum ergeni ailesinden ve çevresinden daha da uzaklaştırır. Bu tehlikeli bir durumdur ki ergen, kimliğinin olduğu şekilde kabul edildiği tehlikeli arkadaş ilişkileri kurabilir ya da tehlikeli guruplara katılabilir. Tüm bunlardan ergen kişinin, her istediğini yapabileceği anlamı çıkarılmamalıdır ancak anne babaların da artık onların çocuk olmadıklarını kabul etmeleri ve çocukluk döneminde sergiledikleri ebeveyn tutumlarını bir kenara bırakmaları gerekir.

Anne-babalar bu dönemde çerçevelerini sadece biraz daha genişleterek çocuklarının kimliğini onaylamalıdır. Aksi halde ergen; özgürlük çabaları karşısında bir duvar gibi duran ailesinin isteklerine ve kendisine dayatılan kimliğe boyun eğecek, kendi kimliğini hayatının hiç bir döneminde olduğu gibi ortaya koyamayan, içinde bulunduğu ortama göre şekillenen ve her zaman bir başkasının onay ve desteğine ihtiyaç duyan bir insan yetiştireceklerdir.
Özgürlük çabaları ketlenen ancak buna da boyun eğmeyen ergen ise kendini “vâr” ettiği tehlikeli ortamlarda kimliği onaylanmış ve ailesi ile tüm duygusal bağlarını koparmış bir insan bir kişi olarak hayatını devam ettirecektir.

Ailelerin tek yapması gereken, onların artık çocuk olmadıklarını kabul etmek ve yeni bir çerçeve çizmek ve iletişim modeli geliştirmektir. Aileler çoğu zaman bu yeni çerçevenin ve  iletişim modelinin ne olması gerektiği konusunda kendilerini yetersiz ve çaresiz hissederler. Çocuklarının geleceklerinin şekillendiği bu dönemde  anne-babaların bir uzmandan destek almaları oldukça önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.