Özgüven Sorunu

0

Özgüven; kısaca kişinin kendisi hakkında ne düşündüğü ve kendisini ne kadar değerli hissettiğidir. Özgüven eksikliği yaşayan kişiler; sürekli olarak kendilerini yargılar, yaptıkları önemli işleri küçümser, olumlu yönlerini değil olumsuz yönlerini ön plana çıkarırlar. Daha çok çocukluk döneminde anne-babalar, ergenlik döneminde ise kişinin kendisi tarafından problem olarak görülen özgüven eksikliği, olumlu benlik algısı oluşturulmadığında kişinin tüm yaşamını olumsuz etkiler.

Özgüven duygusu nasıl sağlanır?
Özgüven duygusundan yoksun kişiler, genellikle kendilerini gerçek dışı bir şekilde değersiz ve yetersiz görürler. Her insanın hayatında iyi-kötü ya da değerli ve değersiz özellikleri vardır. Kendinize acımasız davranmayı bırakın ve olumlu özelliklerinizin yer aldığı bir liste hazırlayın. Bu listeyi hazırlarken yakın çevrenizden olumlu özellikleriniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu listeyi saklayın ve kendinizi değersiz hissettiğinizde ve zaman zaman okuyun. Pozitif yönleriniz size güç verecektir

  • Kendinize yakın hissettiğiniz ve özgüveni yüksek olan bir tanıdığınızı kendinize örnek alın ve o kişiyi özgüven sahibi yapan özellikleri belir
  • Hayatta sizi mutlu edecek ve değerli kılacak şeyler yapmaktan kaçınmayın.
  • Kendinize güven duymadığınızdan yapılmayı bekleyen bir çok iş var demektir. en basit olanından zor olana bir liste yapın ve küçük işlerden başlayın.
  • Bir insanı hayata bağlayan en önemli şey umuttur. Hedeflerinizin ne olduğu önemli değildir önemli olan hedeflerinize ulaşmak yolunda yaşadıklarınızdır. Bu nedenle ne olursa olsun, sizi hayata bağlayacak bir amacınız olmalı. Bu bahçenizde marul yetiştirmek bile olabilir. Önemli olan sizi hayata bağlamasıdır.
  • Para kazandığınız işinizin dışında hobiler edinin ve yeni ilgi alanları bulmaya çalışın.. Her insanın bir yeteneği vardır, eğer yoksa henüz keşfedilmemiştir.
  • Olumsuz yönlerinizi de kabul edin ve olumluya çevirmek için çabalayın.Unutmayın; insan son nefesine kadar gelişen bir varlıktır.

Özgüven sorunu kâbusunuz olduysa ve aşmakta zorlanıyorsanız bir psikoterapistten yardım almayı deneyin…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.