Üstün Zekalı-Yetenekli Çocuklar

0

Üstün zekalı ve özel yetenekli çocuklar; yaratıcılık, sanat ve akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde motivasyon, performans ve görev sorumluluğu gösteren ve bu tür yeteneklerini geliştirmek için uygun imkanlara gereksinim duyan çocuklardır.
Yakın zamana kadar üstün zekalı-yetenekli çocukların ülkenin zengin doğal kaynakları olarak görülmediği ancak son birkaç yıldır bu alanda devletin artık ciddi araştırma grupları kurarak konuya eğildiği görülüyor. Özellikle üstün zekalı-yetenekli çocukların tespit edilmeleri ve ihtiyaçlarına uygun öğrenim kurumlarına yönlendirilmeleri kolay olmuyor. Ancak ilgili ve bilinçli anne-babaların çeşitli eğitmen yönlendirmeleri ya da bireysel çabaları ile tespit edilen bu çocuklar ülkenin geleceğini inşâ edecek bir sürece adım atabiliyorlar.
Bu amaçla bazı kamu kurumları ve özel kurumlar tarafından 6 yaş öncesi çocuklar için Stanfort-binet testi, 6 yaş sonrası çocuklar için ise Wisc-r testi uygulanarak tanılama işlemi yapılıyor. Üstün zekalı ve üstün yetenekli olarak tanılanan bu çocuklar çoğu zaman sorunları da beraberinde getiriyorlar. Özellikle normal eğitim koşullarının sıkıcı olması üstün zekalı çocukların okulda uyum problemleri yaşamalarına yol açıyor. Bu durum; zaten zorlukları olan üstün zekalı çocuklar için aileleri adına yeni ve önemli bir problem oluşturuyor. Unutulmamalıdır ki okulu bırakan kişilerin % 20’si üstün zekalıdırlar. Beraberinde; Sosyal ilişkilerde bozukluk, kızgınlık ve öfke nöbetleri, dürtülerini kontrol edememe, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi problemeler aileleri bir çıkmaza sokmakta ve yaşamı çıkılmaz kılmaktadır. Bu noktada ailelerin bir uzmandan destek almaları çocuğun gelişimi açısından yararlı olacaktır.

Üstün zekâlı çocukların eğitiminde özellikle farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş eğitim programları etkili sonuçlar vermektedir. Fakat bu da eğitim kurumlarının yapması gereken çalışmalardır.
Eğer çocuğun üstün özellikleri olduğu biliniyorsa; gidilen okulda bu konuda yönetici, rehber öğretmen ve uzmanla görüşerek ortak bir anlayışın oluşması sağlanabilir.Kurumsal eğitimin dışında ev ortamında da yapılması gerekenlerden söz etmek gerekir.

Üstün Zekâlı Çocuğu Olan Ailelere Öneriler
– Sağlıklı, güçlü ve zengin bir iletişim diliyle konuşmak.
– Çocuğun özel ilgi alanlarında çeşitli deneyimler kazanmalarını sağlamak.
– Çocuğun ilgi alanına giren çeşitli konularda birlikte düşünce alışverişi yapmak ve araştırmak.
– Zihninde geliştirdiği projelerle ilgili çalışma imkânı sunmak.
– Mantık bulmacaları, strateji ve akıl oyunları gibi ilgi çekici zihinsel aktiviteler yapmasını sağlamak.
– Günlük olaylar hakkında paylaşımlarda bulunmak.
– Dikkat oyunları, bellek oyunları, eşleştirme vb. gibi oyunlar oynamak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.