Panik Atak ve EMDR

0

Panik atak; birçok hastalıkla birlikte görülebilen, endişe, ölüm korkuları ve sıkıntı duygularını içinde barındıran ve nöbetler şeklinde ortaya çıkan, günümüzde birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyerek yaşam kalitelerinin düşmesine neden olan bir rahatsızlık.

Peki panik atak sırasında ortaya çıkan belirtiler nelerdir ?

Beynimizde çeşitli kontrol mekanizmaları ve alarm sistemleri vardır. Beynimizdeki bu alarm sistemleri nedensiz bir şekilde devreye girdiğinde panik atak nöbeti başlar ve vücudumuz gerçekte bir tehlike varmışçasına tepki vererek kişiyi tam bir kaosa sürükler.

– Kalp yerinden çıkacakmış gibi çarpmaya başlar.
– Aşırı terleme ve ateş basması kendini gösterir.
– Nefes almada güçlük ve nefessiz kalacakmış gibi korku hissi ortaya çıkar.
– Ölüm korkusu tüm bedeni kaplar ve yoğun kaygı oluşur.
– Baş dönmesi yaşanır ve gözler kararırken bayılacakmış gibi hissedilir.
– Kişi çıldıracağını düşünür ya da kontrolünü kaybederek bir başkasına zarar vereceği korkusu yaşar.
– Vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanma, uyuşma ya da yanma hissi oluşur.

Panik Atak Nedenleri
Belirsiz bir korku ile ortaya çıkan panik atağın nedenleri arasında bazı genetik faktörler bulunmakla birlikte, kişinin hayatında yer eden geçmiş yaşantılar yer alır. Kişinin ne zaman yaşandığını hatırlayamadığı hatta bilinç düzeyinde hatırlayamadığı anıların ruhumuz üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler; çeşitli şekillerde kendini ortaya koyar ki bunlardan biri de panik ataktır.

Panik Atak ve EMDR Tedavisi
EMDR ile panik atakların kökenini oluşturan geçmiş olumsuz anılar ve panik atak zamanlarında ortaya çıkan olumsuz görüntüler; anı ağları yoluyla hatırlanarak beynin çift yönlü uyarımı ile yeniden işlenir. Bu işleme sırasında bu olumsuz yaşantıların kişide oluşturduğu panik duygusu da süreç içerisinde azaltarak panik atak nöbetlerinin ortadan kalkmasını sağlar. Psikoterapi süreçleriyle birlikte desteklenerek yürütülen EMDR terapisinde çok kısa zamanlarda kesin çözümler alınabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.