Performans Kaygısı ve EMDR

0

Performans kaygısı dediğimiz şey; çoğu zaman performans sahnesi ile ilgili yoğun bir kaygının eşlik etmesiyle ortaya çıkar. Aslında kaygının belirli düzeylerde olması performansı olumlu etkilerken özellikle geçmiş yaşam deneyimlerinin de etkisiyle bu kaygı durumunun çok yoğun olması performansın beklenilenden çok daha düşük bir halde ortaya konmasına neden olur. Performans kaygısını yoğun olarak yaşayan kişiler; genellikle öğrenciler, sporcular ve sanatçılar ve iş hayatı içerisinde aktif olarak bulunan ve bir grup önünde konuşma yapmak ya da sunum yapmak zorunda olan insanlardır.

Özellikle son yıllarda gelişen psikoterapi tekniklerinden biri olan EMDR ile performans kaygısı yaşanan ya da performansın daha iyi bir hale getirilmesine ihtiyaç duyulan bu alanlarda ciddi gelişim kaydedilebiliyor. Peki günümüzde bir çok sporcu, sanatçı ve iş adamı/kadını’nın da yararlandığı bu EMDR tekniği nasıl çalışıyor?

Kişinin performansını ortaya koyacağı alanlarla ilgili ya da bu alanları besleyen olumsuz deneyimleri işlenmemiş bir şekilde zihinde varlığını devam ettirir. Kişi ne zaman performansını ortaya koyacak olsa bu olumsuz deneyimler bilinçdışı bir şekilde aktive olarak hatırlanır. Bu hatırlama; bazen kişinin farkında olduğu bir hatırlama olurken bazen de kişi bu hatırlanmanın farkına bile varmadan performansını tam olarak ortaya koyamamasına neden olur. Yani bilinçli ya da bilinçdışı ortaya çıkan bu performans blokları kişinin performansını olumsuz yönde etkiler.

EMDR ile yapılan çalışmada; performansın tam olarak ortaya konmasına engel olabilecek olumsuz deneyimler işlemlenerek artık kişi için bir problem olmaktan çıkarılır. İşlenen bu anılar ve görüntüler sayesinde daha ilk seanslardan itibaren yaşanan değişim çoğu zaman kişiyi de hayrete düşürür. Çalışma tamamlandığında ise artık performansın önündeki tüm engeller kaldırılmış olur. Bunun yanında kişinin performansını daha da geliştirmeye yönelik yapılan imajinasyon çalışmaları ve işlemlemeler ile kişinin hedeflediği performansa ulaşmasına katkı sağlanır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.