Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve EMDR

0

EMDR; psikolojik travmanın yarattığı duygusal kilitlenmişliği açar ve kişinin doğal iyileştirici kaynaklarının harekete geçmesine izin verir. Böylece beyinde hapsolmuş/kilitli kalmış travmatik yaşantının işlenmesini sağlar. Bu anlamda bakıldığında EMDR  tedavi tekniği ilk olarak travmaların kişide yarattığı psikolojik problemlerin çözümüne yönelik ortaya çıkmış bir tekniktir. Travma sonrası stres bozukluğu durumlarında etkinliği kanıtlanmış bir psikoterapi tekniğidir.

Emdr Terapisi Ne Kadar Sürmektedir?
EMDR Travmatik yaşam deneyimlerine bağlı ruhsal bozukluğu durumlarında oldukça etkili sonuçlar üretmektedir.Uygulama genellikle 5-10 görüşme sürmektedir. Ancak 1-2 seans içerisinde etkisini gösteren bir yöntemdir. EMDR da iyileşme herkes için farklıdır çünkü iyileştirme süreci kişinin içsel süreçlerine göre yönlendirilmektedir. Geçmişte yaşanan bazı olaylar ve anılar, hepsi olmamakla birlikte ortaya çıkabilir ve bazen tek bir EMDR seansıyla iyileştirilebilir.

Uygulama Nasıl Yapılmaktadır?
EMDR tekniği ikili uyarımlar yoluyla bireylerin zihinlerine hapsolmuş ve şu anki yaşantılarını etkileyen rahatsız edici anıları ortaya çıkararak, bu anılara dair duyarsızlaşmanın sağlanmasıdır. Yaşadığımız psikolojik problemlerin temelinde sağ beyin tarafından deneyimlenen ve ve işlenmemiş yaşantılarımız olduğu görüşünü savunan ve buna uygun bir tedavi metodu sunan EMDR tekniği; işlenmemiş bu anıların beynin çift taraflı uyarımları yoluyla işlenmesini sağlayarak psikolojik temeli olan fizyolojik ve psikolojik bir çok rahatsızlıkta semptomların çok kısa sürelerde ortadan kalkmasını sağlıyor.
Duyarsızlaştırma süreci, trafik kazası, taciz, deprem vs. gibi travmatik olaylar için olabildiği kadar, kendimizi değersiz, çirkin, yetersiz, kusurlu, aptal hissetmemizi sağlayan çocukluk anıları da olabilmektedir. Yapılan araştırmalar insanların geçmişlerine dair akıllarında kalan olayların çoğunun, olumsuz içerikli olduğunu göstermektedir. Bir kaza geçirmek kadar ilkokul öğretmenimizden duyduğumuz bir söz de yaşantımızı travmatik biçimde değiştirebilir. Her bireyin bu rahatsız edici anıları deneyimleyişi ve baş etme gücü farklıdır.
Duyarsızlaştırma aşamasını, bireyin olumsuz yaşantılar sonucu bozulmuş kendilik algısının yeniden yapılandırılması aşaması izlemektedir. Değerli olma, sevilebilir olma, güvende olma, hayatının kontrolünü elinde bulundurma, kararlarına güvenebilme, başarılı olmaya dair bir çok inanç yeniden yapılandırılır. Bu süreci yeni ve daha işlevsel davranış biçimlerinin ortaya çıkmasının cesaretlendirilmesi izler.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.