BOŞANMA VE ÇOCUK

0

Eşler için ayrılık kararı almak zorlu bir süreçtir. Eğer arada çocuk varsa eşler arasındaki bağ daha güçlüdür ve ayrılık kararı vermek de zorlaşır. Ancak bitmesi gereken ilişkiler vardır ve acı olsa da kabullenmek en sağlıklı yoldur. Bu süreçte anne-baba ve çocuk arasındaki ilişkilerin nasıl şekillendiği çok önemlidir. Böyle bir durumda çocuk için en büyük tehlike anne ve babasının kavga ve suçlamalarla ilişkiyi bitirmeleridir.

Çoğu zaman eşler arasındaki tüm bağın koptuğu böylesi çatışmalı ayrılık durumlarında çocuk ebeveynlerinden birini duygusal olarak kaybetmek zorunda kalır. Anne ya da baba hayattadır ama çocuğun bakımını üstlenen ebeveyn ile tüm bağlar koptuğu için, çocuk için kayıp bir ebeveyn olur. Eğer çocuğun yakın çevresinde çocuğun olumsuz duygularını yatıştıracak sağlıklı bir yetişkin yoksa ebeveynlerden birinin bu şekilde duygusal olarak kaybedilmesi çocuk için travmatik bir durumdur ve yetişkin dönemlerine uzanan olumsuz sonuçlar doğurur.

Boşanmada sık rastlanan durumlardan biri de anne ve babanın ayrıldıktan sonra birbirleri arasındaki kavga ve çatışmayı farkında olmadan çocuk üzerinden devam ettirmeleridir. Çocuğun birlikte olduğu ebeveyn diğer eşe karşı hissettiği duyguların aynısını çocuğuna yükler. Bu duygu çocuğun benliğini öylesine sarar ki çocuk bir süre sonra kendine ait olmayan bu duyguları sanki kendi duygusuymuşçasına yaşamaya başlar. Örneğin eski eşine karşı çok fazla öfkeli olan bir anne yaşadığı öfkeyi yönetemiyor ve çocuğu ile ilişkisine bu duygularını karıştırıyorsa çocuk da bir süre sonra babaya karşı öfke duyguları beslemeye başlar. Babasını artık sevmediğini ve ona karşı kızgın olduğunu söyleyebilir. Ya da davranışlarıyla bu duyguları ortaya koyabilir. Burada eşlerin dikkat etmesi gereken şey; yaşanan her ne ise eşler arasında yaşandığının bilincinde olmak ve aralarındaki bu ilişkiye çocuğu dahil etmemeleridir. Zaten bu süreçten duygusal olarak yaralanan çocuğun bu anlaşmazlıklara bulaştırılmaması gerekir. Unutulmamalıdır ki ilişkilerde ayrılan kişiler erkek ve kadındır. Hiçbir çocuk anne ve babasından ilişki olarak ayrılmaz.

Boşanma; tüm aile bireylerini derinden etkileyen ve yanlış adımlar atılmasına sebep olan bir süreçtir. Bu nedenle aile bireylerinin bu durumdan en az zararla çıkmaları için çiftlerin her şeyden önce kendileri için psikolojik destek almaları gerekebilir. Çünkü ruhsal yönden sağlıklı olmayan bir ebeveynin çocuğuna yeterince annelik ya da babalık yapabilmesi mümkün değildir. Bunun yanında çocuğa ayrılık kararının nasıl anlatılacağı, ayrılık süreci ve sonrasında çocukla ilişkilerin nasıl olması gerektiği de desteğe ihtiyaç duyulan konulardır.

 

 

05.01.2017

Uzm. Klinik Psikolog

Abdullah ALPASLAN

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.